Paproć w domu – Jak uprawiać, żeby nie zwiędła?

Paproć w domu – Jak uprawiać, żeby nie zwiędła?

Jest kilka sposobów na pielęgnację paproci. Oto niektóre z nich: Podlewanie, Mistowanie, Dzielenie i utrzymywanie ich w stanie uśpienia. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby utrzymać swoją paproć zdrową i silną! Są one bardzo łatwe w pielęgnacji!

Podlewanie paproci

Jeśli masz w domu paproć, która zaczyna tracić swoje zielone liście, możesz ją ożywić tworząc dla niej wilgotny mikroklimat. Umieść roślinę w łazience lub kuchni, gdzie powietrze ma tendencję do bycia bardziej wilgotnym niż w innych pomieszczeniach. Odtworzy to naturalne środowisko paproci i pomoże jej zatrzymać wodę w liściach.

Większość paproci preferuje temperatury 65-75 stopni Fahrenheita w ciągu dnia i 55-65 stopni w nocy. Te temperatury są idealne dla większości paproci, które pochodzą z klimatów tropikalnych i nie więdną przy braku stałego dopływu wody. Ponadto, paprocie nie lubią suchszych lub gorętszych temperatur. Należy je umieścić z dala od przeciągów i źródeł ciepła, a także w miejscu, które zapewnia stałą wilgotność.

Nawilżacz lub taca wilgotności to świetny sposób na podniesienie wilgotności w pomieszczeniu bez przesady. Taca wilgotności składa się z płytkiej tacy wypełnionej wodą i kamykami. Należy upewnić się, że doniczka z paprocią nie znajduje się bezpośrednio pod wodą, aby mogła oddychać. Taca wilgotnościowa będzie powoli podnosić wilgotność wokół rośliny. Chociaż zamgławianie nie podnosi wilgotności, może pomóc paprociom rozwijać się, gdy poziom wilgotności jest podwyższony.

Jeśli uprawiasz paprocie w doniczkach, upewnij się, że są one wyposażone w otwory drenażowe. Pomoże to zapobiec nadmiernemu podlewaniu i gniciu korzeni, które mogą zabić paprocie. Należy również upewnić się, że nie są one umieszczone w miejscu o słabym oświetleniu lub złym przepływie powietrza.

Dzielenie paproci

Jeśli masz paproć, która rozrasta się, możesz ją podzielić, szczypiąc korzenie palcami i sadząc nowe podziały w nowych doniczkach. Po podzieleniu należy dokładnie sprawdzić nowe liście, aby upewnić się, że są zdrowe, i przyciąć wszystkie korzenie łączące. Sadzimy podziały do nowych doniczek, ale nie przesadzamy paproci, które są chore, mają martwe środki lub uszkodzone kłącza. Po podzieleniu paproci należy ją codziennie rano zamgławiać przez około miesiąc, aby ułatwić proces przesadzania.

Dzielenie paproci w domu to prosty proces, który pozwoli Ci uzyskać wiele roślin w przyszłym roku i zaoszczędzić pieniądze na zakupie nowych paproci. Chociaż można dzielić paprocie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, zaleca się dzielenie ich jesienią, aby nowe paprocie miały szansę przezimować i nie zwiędnąć. Poza tym łatwiej jest podzielić paprotkę, jeśli przestaniemy ją podlewać do momentu, aż korzenie wyschną.

Jeśli masz paproć na zewnątrz, powinieneś rozważyć podzielenie jej raz na trzy do pięciu lat. Jeśli nie masz miejsca na dużą paproć, możesz podzielić ją na pół za pomocą packi ogrodowej. Pomoże to paproci zregenerować korzenie. Podzielone paprocie jesienią nie potrzebują nawozu, co pomoże roślinie przetrwać zimę.

Utrzymywanie paproci w stanie spoczynku

Jeśli masz paprocie, być może zastanawiasz się, jak utrzymać je w stanie spoczynku, aby nie usychały podczas zimy. Odpowiedź jest prosta: nie podlewaj ich nadmiernie. O ile są w stanie przetrwać lekkie przymrozki, o tyle nie poradzą sobie z silnymi mrozami. Podczas zimy można umieścić je w ciemnym, wilgotnym miejscu, takim jak piwnica lub garaż, ale lepiej, aby temperatura utrzymywała się powyżej 45 stopni, aby fronty nie stały się zbyt żółte lub brązowe.

Jednym ze sposobów na utrzymanie paproci przy życiu podczas zimy jest ich podział i przesadzenie. Dzieląc pojedynczą dużą paproć na pół uzyskamy kilka mniejszych roślin. Ta metoda pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i wysiłek następnej wiosny, kiedy będziesz musiał wymienić swoje paprocie. Choć można podzielić paprocie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, najlepiej podzielić je wczesną jesienią, aby mieć bardziej poręczne rośliny na zimę. Jesienią przestańcie je podlewać, aby ich korzenie mogły wyschnąć, co ułatwi ich podział.

Podczas zimy lepiej jest umieścić paprocie w stanie spoczynku w małym pojemniku niż w dużym. Paprocie w doniczkach będą potrzebowały mniej wody niż ich odpowiedniki na zewnątrz, ale nadal powinieneś zapewnić im regularne podlewanie.

Harmonogram podlewania

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podlewaj swoją paproć co najmniej raz w tygodniu. Ilość potrzebnej wody zależy od jej wielkości, ale mała doniczka wymaga około 0,25 galonów (0,75 litrów). Przy podlewaniu większej paproci, gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Możesz sprawdzić ilość wilgoci wkładając palec w glebę.

Paprocie mogą być bardzo wybredne, jeśli chodzi o podlewanie. Należy jednak uważać na prawidłowy harmonogram podlewania, aby nie zwiędły. Ważne jest również, aby raz w miesiącu nawozić roślinę, używając nawozu ogólnego przeznaczenia zawierającego azot. Zastosowanie zbyt dużej lub zbyt małej ilości nawozu spowoduje uszkodzenie paproci. Nie należy jej również nigdy nadmiernie podlewać, gdyż może to spowodować jej obumarcie.

W przypadku paproci rosnących w wiszących koszach ważne jest, aby podlewać glebę co trzy do czterech dni. Dodatkowo, jeśli liście się zwijają, to czas je podlać. Podlewanie paproci najlepiej wykonywać wcześnie rano.

Jeśli zauważysz, że Twoja paproć usycha, sprawdź poziom wilgotności gleby. Najlepiej nie dopuścić do wyschnięcia gleby na więcej niż pół cala. Jeśli stwierdzisz, że gleba jest sucha, czas na częstsze podlewanie. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość wody spowoduje również, że Twoja paproć zwiędnie i zżółknie. Jeśli w porę nie wychwycisz problemu, Twoja paproć umrze.

Nawilżacz

Aby z powodzeniem uprawiać paproć, musisz najpierw zrozumieć jej potrzeby. Paprocie rosną najlepiej, gdy są stale nawodnione. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku paproci tropikalnych, które rosną w tropikach, gdzie jest dużo deszczu, wilgoci i wilgotnego powietrza. Jednak możesz hodować paprocie we własnym domu, nawet jeśli nie mieszkasz w tropikach. Najlepiej dostosować harmonogram podlewania do warunków pogodowych panujących w Twojej okolicy.

Pomocny będzie również nawilżacz powietrza. Umieść swoją paproć w pomieszczeniu o wyższej wilgotności niż inne rośliny w Twoim domu. Kuchnia lub łazienka mają tendencję do bycia bardziej wilgotnymi niż inne pomieszczenia. Ten rodzaj środowiska będzie naśladował poziom wilgotności rodzimego środowiska paproci i zapobiegnie jej więdnięciu.

Oprócz zapewnienia odpowiedniej wilgotności, powinieneś również uważnie obserwować swoją paproć. Jeśli obumarła, może to być spowodowane słabym przepływem powietrza lub chorobą. W takim przypadku można przyciąć liście do linii gleby i pobudzić je do wzrostu. Należy również zwrócić uwagę na żółknące końcówki liści. Do usunięcia zgorzeli i mszyc można użyć alkoholu.

Należy regularnie podlewać paproć. Pamiętaj, że liście paproci mogą ulec poparzeniu słonecznemu, jeśli będą zbyt suche lub zbyt wilgotne. Jeśli podlewasz paproć od góry, upewnij się, że woda jest skierowana na glebę powyżej korzeni rośliny, ponieważ woda będzie kapać w dół do systemu korzeniowego paproci. Jeśli trzymasz swoją paproć w domu, powinieneś podlewać ją częściej w miarę wzrostu temperatury, ponieważ w cieplejszych temperaturach gleba łatwiej wysycha.

Nawożenie paproci

Nawożenie paproci jest ważne dla utrzymania zdrowej rośliny. Podczas gdy większość paproci otrzymuje wszystkie składniki odżywcze z gleby, niektóre wymagają dodatkowego pokarmu. Najlepszym wyborem dla paproci jest zrównoważony nawóz 10-10-10. Należy unikać nawozów o wysokiej zawartości azotu, takich jak 15-15-15. W przypadku konieczności użycia nawozu należy stosować go oszczędnie i w dawce sugerowanej na etykiecie. Zbyt duża dawka nawozu spowoduje brązowienie liści rośliny. W takim przypadku należy zwiększyć podlewanie, aby wypłukać nadmiar.

pH gleby jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu paproci przy życiu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy użyć testera pH gleby, aby określić jej poziom pH. Jeśli poziom pH jest zbyt wysoki, należy dodać do gleby granulowany kamień wapienny lub inne produkty obniżające pH. Alternatywnie można dodać do gleby kompost organiczny. Można również użyć kompostu jako mulczu, aby utrzymać kwasowość.

Paprocie są podatne na gnicie korzeni, jeśli są nadmiernie podlewane lub nie mają odpowiedniego drenażu. Aby uniknąć tego problemu, należy używać tacek drenażowych lub spodków pod doniczkami. Regularne podlewanie paproci pomoże zapobiec gniciu korzeni i pobudzi je do nowego wzrostu. Ponadto, przycinanie brązowych liści pomoże stymulować nowy wzrost. Gdy rośliny będą znów zdrowe, będą wyglądać znacznie lepiej.

Podlewanie paproci codziennie powinno być wykonywane z rozwagą. Zbyt duża ilość wody może spalić liście. Dlatego zawsze upewnij się, że podlewasz ziemię nad korzeniami paproci, a nie bezpośrednio na liście.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *