Jak zwalczać choroby grzybowe u roślin doniczkowych

Jak zwalczać choroby grzybowe u roślin doniczkowych

Aby chronić rośliny przed chorobami grzybowymi, możesz użyć środków grzybobójczych lub domowych sposobów, które zabiją grzyby. Zawsze należy trzymać rośliny w jasno oświetlonym i dobrze wentylowanym miejscu oraz z dala od chłodnych, wilgotnych miejsc. Jeśli podejrzewasz, że Twoja roślina została zainfekowana grzybem, delikatnie wyskub dotkniętą glebę i wyrzuć ją. Organiczne środki grzybobójcze są łatwo dostępne w większości domów.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to świetny sposób na zwalczanie chorób grzybowych. Należy jednak stosować ją ostrożnie, ponieważ jest ona w dużym stopniu rozpuszczalna w wodzie. Z tego powodu najlepiej jest stosować ją na rośliny w pochmurny lub suchy dzień. Możesz go również stosować w celu zapobiegania uszkodzeniom słonecznym.

Soda oczyszczona działa poprzez zaburzenie powłoki jonowej komórek grzybów. Może jednak oparzyć liście roślin, dlatego należy zachować ostrożność. Należy dokładnie rozcieńczyć sodę oczyszczoną przed zastosowaniem jej na rośliny. Ponadto musisz stosować ją regularnie, aby utrzymać je w zdrowiu.

Soda oczyszczona może pomóc w walce z powszechnymi chorobami roślin, takimi jak czarna plama i mączniak. Ta organiczna substancja jest skuteczna w walce z grzybami i jest nietoksyczna dla ssaków. Jest również niedroga i łatwo dostępna. Jeśli podejrzewasz, że Twoje rośliny są dotknięte chorobami grzybowymi, spróbuj zastosować roztwór sody oczyszczonej i wody.

Jest to również skuteczne rozwiązanie do zwalczania szkodników w Twoich roślinach. Substancja ta może zabić mrówki, srebrniki i ślimaki. Co więcej, nie szkodzi pożytecznym owadom, takim jak pszczoły, kolibry i muchy. Soda oczyszczona jest również skuteczną metodą na pozbycie się mszyc i przędziorków.

Mączniak rzekomy pojawia się jako szary lub biały proszek na liściach i łodygach. Może również powodować żółknięcie i brązowienie liści. Zastosowanie roztworu sody oczyszczonej z galonem wody może być skuteczne w zwalczaniu tej choroby. Zastosuj roztwór na wszystkich powierzchniach liści i upewnij się, że obejmuje on wszystkie powierzchnie. Najlepiej stosować go wcześnie rano, aby uniknąć oparzeń słonecznych.

Jeśli rozpylasz sodę oczyszczoną na rośliny, upewnij się, że unikasz światła słonecznego i przewodów elektrycznych. Substancja ta może uszkodzić korzenie i może być konieczne powtórzenie zabiegu. Może być nawet konieczne ponowne zastosowanie roztworu sody oczyszczonej po deszczu.

Ocet jabłkowy

Istnieje kilka naturalnych środków zapobiegających chorobom grzybowym roślin doniczkowych. Na przykład, ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, który ma właściwości przeciwgrzybiczne. Jest on również skuteczny w zwalczaniu grzybów gnilnych poprzez hamowanie rozwoju konidiów. Innym środkiem jest zastosowanie octu w wodzie. Australijskie wytyczne dotyczące pleśni zalecają stosowanie mieszaniny octu i wody w pomieszczeniach zamkniętych w celu zwalczania grzybów. Istnieje również coraz więcej badań nad olejkami eterycznymi i ich właściwościami przeciwbakteryjnymi.

Ocet jabłkowy jest naturalnym środkiem przeciwgrzybicznym, który można stosować na rośliny w celu zwalczania czarnych plam i mączniaka. Należy go nakładać na liście co siedem do dziesięciu dni. Rozwiązanie powinno być stosowane zarówno do górnej i dolnej części liści. Chociaż jest to naturalny środek, nadal jest uważany za lekko toksyczny przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Dlatego należy go stosować z ostrożnością wokół roślin w pobliżu źródeł wody.

Grzybiarze to małe owady, które żywią się rozkładającą się materią organiczną w roślinach doniczkowych. Na szczęście dorosły gnat grzybowy nie jest groźnym owadem. Może on złożyć do 200 jaj w pobliżu powierzchni gleby. Z jaj tych w ciągu dwóch tygodni wylęgają się larwy, które żywią się grzybami znajdującymi się w glebie.

Możesz również użyć sody oczyszczonej do kontroli pleśni i białej pleśni na glebie. Ten naturalny produkt jest skuteczny przeciwko pleśni, ale może nie zaszkodzić roślinom, jeśli jest stosowany oszczędnie. Jest to również skuteczny środek grzybobójczy i może być stosowany do kontroli rozprzestrzeniania się grzybów.

Miedź

Miedź jest niezbędnym minerałem do pielęgnacji roślin, a także silnym środkiem grzybobójczym. Zwalcza różne grzyby, w tym Botrytis cinerea i szarą pleśń. Zaraza Botrytis zazwyczaj uderza w rośliny w wysokiej wilgotności i temperaturze od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu stopni Fahrenheita. Powoduje brązowe plamy na liściach i ostatecznie postępuje do szarej, rozmytej pleśni.

W uprawie winorośli, fungicydy na bazie miedzi były używane przez ponad sto lat i nadal są szeroko stosowane. Jednak stężenie miedzi w wielu glebach winnic jest wysokie i nie jest jasne, czy obecność Cu wpływa na funkcjonowanie gleby. Aby sprawdzić tę teorię, przeprowadzono ekotoksykologiczny eksperyment w szklarni w celu określenia krótko- i średnioterminowych skutków zanieczyszczenia Cu na wzrost roślin. W tym eksperymencie naukowcy wprowadzili do gleby fungicyd na bazie Cu w siedmiu stężeniach. W glebie uprawiano rośliny lucerny, które przez trzy miesiące były narażone na działanie fungicydów.

Miedź może również zwalczać choroby bakteryjne. Można ją stosować w postaci pyłu lub roztworu. Skuteczność fungicydu miedziowego zależy jednak od rodzaju infekcji oraz od terminu aplikacji. Produkty na bazie miedzi nie są skuteczne, jeśli użyjesz ich zbyt późno. Ponadto produkty na bazie miedzi są silnie toksyczne dla niektórych roślin. Dlatego najlepiej zacząć od zdrowej rośliny.

Fungicydy na bazie miedzi są popularnym środkiem na grzyby roślinne. Te spraye działają poprzez niszczenie grzybów i bakterii, zanim będą mogły wejść do tkanek rośliny. Fungicydy na bazie miedzi mogą być stosowane zarówno na roślinach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Pleśń sadza

Pierwszym krokiem w usuwaniu pleśni sadza w roślinach doniczkowych jest określenie, które części rośliny są dotknięte tym schorzeniem. Może ona zaatakować spodnią stronę liści lub krocze gałęzi. Pomocne jest również użycie ręcznego szkła powiększającego. Należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma żadnych żerujących owadów, aby nie zaszkodzić pożytecznym. Jeśli znajdziesz jakieś, możesz użyć przynęt na mrówki, aby je wyeliminować. Następnie, co jeden do trzech tygodni spryskuj rośliny środkiem grzybobójczym.

Podczas gdy ta metoda jest skuteczna, należy również zająć się problemem leżącym u podstaw pleśni. Możesz kontrolować wzrost pleśni poprzez zajęcie się wszelkimi szkodnikami. Po wyeliminowaniu szkodników, pleśń wyschnie i zacznie się łuszczyć.

Naturalny środek grzybobójczy jest dostępny w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Należy jednak upewnić się, że nie używasz zbyt wiele, ponieważ może to zaszkodzić innym roślinom. Ponadto można dodać naturalny środek przeciwgrzybiczny do gleby, aby zniechęcić zarodniki pleśni. Inne naturalne środki przeciwgrzybiczne to cynamon, soda oczyszczona, ocet jabłkowy i olej neem.

Sadza to choroba grzybowa, która powoduje czarne plamy na powierzchni rośliny. Nie jest szkodliwa dla samej rośliny, ale może wpływać na jej wzrost poprzez blokowanie światła słonecznego. Może to zahamować fotosyntezę, powodując zahamowanie wzrostu i opadanie liści.

Po zidentyfikowaniu źródła pleśni, można spróbować ją wyeliminować. Grzyb wywołuje pleśń, żywiąc się spadzią roślin i wydalając czarny proszek. Możesz również usunąć wężykiem liście zainfekowanej rośliny, aby wysuszyć sadzę.

fungicyd miedziowy

Jeśli szukasz skutecznego środka grzybobójczego dla swoich roślin doniczkowych, fungicyd miedziowy jest drogą do celu. Jest to jeden z najstarszych fungicydów na rynku i pozostaje ważnym składnikiem dla roślin ozdobnych, zwłaszcza tych, które są bardziej podatne na choroby. W rzeczywistości miedź jest aktywnym składnikiem większości środków bakteriobójczych i grzybobójczych.

Najlepszym czasem na zastosowanie fungicydu miedziowego jest okres suchej pogody i gdy rośliny są już zadomowione. Możesz go również zastosować, gdy zaczynają się rozwijać objawy chorobowe. Pamiętaj jednak, że musisz prawidłowo stosować produkt, ponieważ jeśli zastosujesz go zbyt późno, Twoje rośliny doniczkowe mogą doznać poważnych uszkodzeń.

Fungicyd miedziowy łatwo zastosujesz do gleby wokół Twoich roślin doniczkowych lub na same liście. Należy go spłukać z liści przed podlewaniem. Nie powinieneś jednak stosować nadmiernych ilości miedzi, gdyż może to być szkodliwe dla rośliny. Pamiętaj więc, aby przestrzegać zaleceń producenta i stosować tylko zalecaną ilość miedzi na galon wody.

Fungicyd miedziowy jest bezpiecznym środkiem chemicznym, ale powinien być stosowany tylko w małych ilościach. Odpowiednia dawka nie jest szkodliwa dla ludzi, ale może zaszkodzić zwierzętom i środowisku, jeśli jest stosowana w dużych ilościach. Ważne jest również, aby podczas nakładania produktu na rośliny nosić sprzęt ochronny.

Jeśli nie masz dostępu do opryskiwacza, powinieneś kupić płynny koncentrat fungicydu i wymieszać go z wodą. Nałóż go na rośliny, upewniając się, że pokrywasz wszystkie obszary, które są podatne na działanie. Nie zapomnij o tylnej stronie liści, ponieważ jest to kolejna część rośliny, która również może zostać zainfekowana.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *