Calathea – uprawa i pielęgnacja

Calathea – uprawa i pielęgnacja

Jeśli myślisz o zakupie rośliny Calathea, powinieneś wiedzieć, że jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz o nią dbać. Na przykład, potrzebuje ona stałej wilgoci, ale nie za dużo. Prawdopodobnie będzie wymagać więcej podlewania niż inne rodzaje roślin, więc upewnij się, że sprawdzasz glebę regularnie. Potrzebuje również otworu drenażowego, aby nadmiar wody nie zalegał na korzeniach. Najlepiej też kupić cebulki samonawadniające, aby woda mogła kapać bezpośrednio do korzeni.

Częstotliwość podlewania

Aby prawidłowo dbać o kalatę, trzeba znać odpowiednią ilość wody, którą należy jej podawać. Kalatea wymaga regularnego podlewania, ale ilość wody, jaką należy jej zapewnić, zależy od składu gleby. Najlepszym sposobem na określenie właściwej częstotliwości podlewania dla Calathei jest użycie higrometru. Odpowiednia wilgotność dla Twojej Calathei powinna wynosić 60 procent lub więcej.

Podczas podlewania Calathei należy upewnić się, że woda przenika przez całą glebę. Woda powinna wypływać z otworów drenażowych na spodzie doniczki. Gleba powinna być wystarczająco wilgotna, aby wszystkie korzenie otrzymały wystarczającą ilość wilgoci. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podlewaj Calatheę raz w tygodniu lub co dwa tygodnie.

Calathea preferuje glebę wilgotną, ale nie mokrą. Należy ją podlewać, gdy tylko górne dwa centymetry ziemi w doniczce staną się suche. Roślina odbije sobie po dłuższym okresie bez wody, ale jeśli przesadzisz z podlewaniem, możesz ryzykować gnicie korzeni.

Innym częstym problemem u Calatheas jest to, że ich liście stają się brązowe i poskręcane. Jest to spowodowane chronicznym podlewaniem. Gleba powinna pozostać wilgotna, ale nie tak mokra, aby liście się zwijały. Jeśli nie jesteś pewien, możesz włożyć palec do ziemi i sprawdzić, czy jest wilgotna czy sucha.

Calatheas są bardzo wrażliwe na ostre minerały w wodzie z kranu, więc unikaj używania wody miejskiej, chyba że jesteś pewien, że twoje źródło wody jest wolne od osadów mineralnych. Woda miejska jest zwykle zbyt zmineralizowana i ma wysoki poziom chloru i fluoru. W okresie zimowym używaj nawilżacza, aby zwiększyć wilgotność powietrza.

Poziomy światła

Poziomy światła są ważne dla uprawy i pielęgnacji kalathei. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może spowodować zwijanie się i brązowienie liści. Aby temu zapobiec, kalathea powinna być umieszczona w jasnym, pośrednim świetle. Jednak zimowe światło słoneczne jest w porządku, o ile stale kontrolowana jest wilgotność gleby. W lecie natomiast należy unikać światła słonecznego.

Idealny poziom oświetlenia dla roślin kalatei wynosi od dziesięciu do szesnastu godzin pośredniego światła każdego dnia. Przy pomocy lampy do uprawy można uprawiać rośliny kalatei na małej przestrzeni. Jeśli jednak używasz sztucznego światła, nie powinieneś wystawiać rośliny na więcej niż 16 godzin światła każdego dnia. Rośliny kalathei wymagają również okresu ciemności do oddychania.

Kalatea najlepiej radzi sobie w średnim świetle pośrednim, choć może tolerować niski poziom światła słonecznego. Unikajcie jasnego, bezpośredniego światła słonecznego przez dłuższy czas, ponieważ może ono spalić liście. Calatheas lubią być podlewane raz lub dwa razy w tygodniu. Tolerują okresy suche, ale długotrwałe przesuszenie może spowodować, że brzegi liści staną się brązowe i wyschnięte.

Chociaż rośliny kalatei dobrze radzą sobie w różnych temperaturach, najlepiej czują się w ciepłym klimacie. Ich naturalnym środowiskiem jest około sześćdziesiąt stopni Fahrenheita, więc unikaj utrzymywania ich poniżej tej temperatury. Ponadto Calatheas wymagają wysokiego poziomu wilgotności, a ich liście powinny być okresowo obracane, aby absorbowały jak najwięcej światła.

Kalatee dobrze rosną w doniczkach, ale powinny być umieszczone w miejscu z odpowiednim drenażem. Ważne jest, aby w doniczkach znajdowały się otwory drenażowe, które zapobiegną zasychaniu gleby i gniciu korzeni. Dla prawidłowej uprawy i pielęgnacji Calathei ważne jest stosowanie mieszanki doniczkowej, która zawiera co najmniej pięćdziesiąt procent mocznika.

Podczas gdy Calatheas rosną dobrze w warunkach słabego oświetlenia, nie radzą sobie dobrze w nadmiernie oświetlonych pomieszczeniach. Jeśli chcesz mieć bujną zieloną roślinę, umieść ją w pobliżu okna z pośrednim światłem. Będzie się dobrze rozwijać w kuchni, łazience lub biurze, ale nie umieszczaj jej w oknie z bezpośrednim światłem słonecznym. Upewnij się, że gleba jest regularnie zamglona dla optymalnego wzrostu i zdrowia. Podczas podlewania używaj filtrowanej wody, aby zapobiec wysychaniu gleby.

Szkodniki

Chociaż rośliny Calathea są mniej podatne na przyciąganie szkodników niż inne rośliny, są takie, które mogą powodować poważne problemy. Przędziorki, które są białymi i pająkowatymi stworzeniami, które żywią się sokami roślinnymi, mogą powodować uszkodzenia liści rośliny. Ten szkodnik nie jest ograniczony do Calathea, jednak. Może mieć wpływ na każdą zdrową roślinę. Jeśli masz któryś z tych szkodników, zaleca się natychmiastowe leczenie rośliny, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Skalnice to małe, przypominające skorupki szkodniki, które żyją na spodniej stronie liści i łodyg. Mogą one wyglądać jak podniesiony materiał roślinny i mogą pozostać niezauważone przez długi czas. Innym częstym szkodnikiem Calathei jest mączniak, który pozostawia na roślinie woskowy osad.

Aby chronić Calatheę przed tymi szkodnikami, należy unikać umieszczania rośliny w bezpośrednim świetle słonecznym. Aby zachować jej zdrowy wygląd, roślina powinna mieć temperaturę pomiędzy 16 a 24 stopnie C. Nie zaleca się jednak umieszczania jej w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ liście ulegną spaleniu. Ponadto nie należy umieszczać jej w przeciągach oraz w miejscu o dużym natężeniu oświetlenia. Nadmierne światło zmniejszy kolor liści, a nawet może spowodować ich odwrócenie się od źródła światła.

Liście Calathei są bardzo kolorowe. Część kwitnąca rośliny jest niewielka i może dorastać do wysokości 80 cm. Korzenie rośliny składają się z mięsistego kłącza lub bulwy, które magazynują wilgoć i składniki odżywcze. Wyglądają one również jak małe koszyczki.

W zależności od rodzaju liści, roślina może wymagać regularnego podlewania. Jeśli znajduje się w pomieszczeniu, roślina powinna być podlewana dwa razy w tygodniu w okresie aktywnego wzrostu i raz w zimie. Calathea nie toleruje nadmiernej wilgoci na liściach, ponieważ może to spowodować ciemne plamy. Lepiej jest nawilżać powietrze otaczające liście, aby uniknąć tych problemów. Jeśli uprawiasz rośliny w mieszkaniu, powinieneś zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, aby utrzymać wilgotność na poziomie 50 do siedemdziesięciu procent.

Calathea to piękna, egzotyczna roślina, która ma setki odmian. Rodzaj obejmuje dziesiątki gatunków, w tym piękną Calathea rufibarba. Jej liście są błyszczące i pofalowane, a z góry są szmaragdowo zielone, a z dołu liliowo-różowe.

Przesadzanie

Przesadzanie roślin Calathea to dobry pomysł, jeśli chcemy utrzymać je przy życiu. Ta roślina jest bardzo wybredna jeśli chodzi o miejsce, w którym rośnie. Może źle zareagować, jeśli ją przeniesiesz, więc powinieneś to robić tylko raz w tygodniu, aby ją przetestować. Jeśli jest zdrowa, nie będzie trzeba jej ponownie przenosić. Jeśli zauważysz, że roślina przestała się zwijać, prawdopodobnie trzeba ją przesadzić. Dzieje się tak dlatego, że została ona związana z korzeniami.

Przesadzanie Calathei da jej więcej miejsca do wzrostu i pomoże jej uzyskać więcej składników odżywczych. Pomaga także zapobiegać chorobom grzybowym. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji dotyczących przesadzania. Kiedy już wiesz, co robić, przesadzanie rośliny jest łatwe. Oto kilka kroków: Po pierwsze, usuń starą ziemię i wyrzuć ją.

Po drugie, sprawdź wilgotność w swoim domu. Rośliny Calathea preferują wilgotną glebę. Możesz użyć higrometru, aby zmierzyć poziom wilgotności. Preferują one wilgotność na poziomie 60 procent lub więcej. Podczas przesadzania najlepiej użyć doniczki, która utrzyma wodę z dala od korzeni.

Przesadzanie Calathei jest ważne, aby nie dopuścić do jej zakorzenienia. Należy utrzymywać glebę w stanie wilgotnym, ale nie za mokrym. Należy także chronić ją przed całkowitym wyschnięciem. Im częstsze przesadzanie, tym lepiej. Oprócz świeżej, czystej doniczki, nowa utrzyma twoją roślinę w zdrowiu.

Podczas przesadzania rośliny Calathea najlepiej jest usunąć starą bryłę korzeniową. Aby to zrobić, należy przygotować miejsce pracy z dobrym oświetleniem i przestrzenią. Następnie należy przewrócić roślinę na bok i ułożyć liście. Następnie należy obrócić pojemnik i wysunąć bryłę korzeniową z doniczki. Gdy już jest na zewnątrz, można poluzować krawędzie za pomocą ręcznej packi.

Po zakończeniu przesadzania możesz teraz zbadać roślinę pod kątem gnicia lub infekcji. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, to znak, że musisz przesadzić swoją Calatheę. Gnicie korzeni to problem, który może zabić roślinę, jeśli nie zostanie szybko rozwiązany.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *