Nie kupuj roślin zimą, które są przemarznięte

Nie kupuj roślin zimą, które są przemarznięte

Jeśli chcesz kupić rośliny w zimie, musisz upewnić się, że nie były one przemarznięte. Jest tak dlatego, że mróz może spowodować uszkodzenia komórek w roślinach. Istnieją pewne rodzaje roślin, które są bardziej odporne na uszkodzenia przez lekki mróz, podczas gdy inne są podatne na uszkodzenia komórek.

Unikanie przemarzniętych roślin

Mróz może spowodować rozległe uszkodzenia roślin, ale istnieją sposoby, aby chronić je przed mrozem. Aby dowiedzieć się, czy roślina będzie podatna na mróz, sprawdź punkt rosy, czyli temperaturę, kiedy tworzą się chmury. Roślina będzie mniej podatna na mróz, jeśli punkt rosy będzie powyżej 45 stopni.

Pierwszym krokiem w ochronie roślin przed mrozem jest ich regularne podlewanie. Rośliny, które są nadmiernie przesuszone są bardziej podatne na uszkodzenia przez mróz, ponieważ ich korzenie nie są w stanie pobrać wilgoci z gleby. Należy pamiętać, że mróz może uszkodzić nowo posadzone rośliny i świeżo przycięte miejsca.

Wybierając rośliny, weź pod uwagę stopień ich odporności. Rośliny odporne mogą wytrzymać mrozy, natomiast rośliny delikatne nie. Silny mróz o temperaturze -2 stopni C lub niższej zabije większość roślin. Wybierz rośliny odporne na zimno, takie jak powojniki, wiciokrzewy, hortensje, buddleje i rododendrony. Jeśli szukasz roślin, które mogą przetrwać mroźniejsze zimy, unikaj cytrusów, awokado, które nie są odpowiednie dla Twojego obszaru.

Innym sposobem na ochronę roślin przed mrozem jest przeniesienie ich do wnętrza. Jeśli masz oranżerię lub szklarnię, przenieś delikatne rośliny ogrodowe w doniczkach do chłodniejszego miejsca. Jeśli nie masz dostępu do szklarni, możesz użyć chłodni.

Najpopularniejszymi roślinami podatnymi na uszkodzenia przez mróz są rośliny niedojrzałe, ponieważ mają one najmniej liści do ochrony. Oprócz pochłaniania ciepła, rośliny z owłosionymi lub puchatymi liśćmi są lepiej chronione. Również rośliny o zwartych liściach będą chronione przed wysuszającymi wiatrami i zimnem.

Rodzaj gleby również wpływa na ryzyko wystąpienia uszkodzeń mrozowych. Gleba, która jest ciężka i głęboka uwalnia więcej wilgoci do powietrza i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia mrozu. Gleba cienka, piaszczysta lub uboga w składniki odżywcze uwalnia mniej wilgoci. Wilgotne powietrze zwiększa punkt rosy, zmniejszając szanse na uszkodzenie roślin przez mróz.

W miesiącach zimowych rośliny potrzebują wody do wykonywania czynności fotosyntetycznych. Nie mogą tego jednak robić, jeśli ziemia nie jest wystarczająco wilgotna. Dlatego po rozmarznięciu ziemi należy regularnie podlewać rośliny.

Objawy uszkodzenia mrozowego

Uszkodzenie mrozowe wpływa na wzrost roślin. Dochodzi do nich, gdy ujemne temperatury powodują zamarzanie wody w komórkach roślinnych i wokół nich. W wyniku tego lód przebija ściany komórkowe, zabijając część rośliny. W wielu przypadkach można rozpoznać objawy uszkodzenia przez mróz, szukając uszkodzonych pędów, łodyg lub liści.

W zależności od rodzaju rośliny objawy uszkodzeń mrozowych mogą być różne. Na przykład młode, delikatne tkanki roślinne są bardziej podatne na uszkodzenia mrozowe niż dojrzałe. W miarę jak rośliny przyzwyczajają się do niższych temperatur, stają się mniej podatne na uszkodzenia mrozowe. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku roślin uprawianych w szklarniach.

Jeśli temperatura spadnie poniżej 32 stopni Celsjusza, mogą wystąpić uszkodzenia mrozowe. Kryształki lodu rozbijają błonę komórkową, a zawartość wycieka do otoczenia. Skutkuje to zmniejszeniem plonów i gorszą jakością produktu. Roślina, której tkanka została zamrożona, będzie wyglądać na ciemnozieloną, przesiąkniętą wodą, sczerniałą i nekrotyczną.

Młode owoce roślin narażonych na mróz są często niskiej jakości. Ponadto owoce mogą mieć nienormalny kształt lub niską jakość wyglądu. W jednym przypadku na jabłoniach uszkodzonych przez mróz wystąpiły rozległe przebarwienia owoców. Te, które ucierpiały miesiąc po zawiązaniu pąków, miały nieprawidłowy kształt owoców z dużymi obszarami martwych komórek na ich powierzchni.

Częstotliwość i nasilenie uszkodzeń mrozowych zależy od rodzaju rośliny i jej lokalizacji. Uszkodzenia roślin mogą być niewielkie lub poważne i mogą wystąpić przy lekkich nocnych przymrozkach lub długotrwałych mrozach. Trudno jest przewidzieć, ile roślin przetrwa i odzyska siły po uszkodzeniach spowodowanych zimną pogodą, dlatego ważne jest, aby zrozumieć związane z tym ryzyko. Wiedza o tym, jak uniknąć uszkodzeń spowodowanych mrozem, jest kluczem do skutecznego zarządzania roślinami na podwórku lub w ogrodzie.

Rośliny, które poradzą sobie z lekkim mrozem

Lekki mróz nie szkodzi wielu roślinom, ale niektóre nie mogą sobie z nim poradzić. Część z nich wymieniamy poniżej. Na szczęście niektóre z nich dobrze radzą sobie nawet w chłodniejszych warunkach. Na przykład sałata i rukola będą tolerować temperatury w niskich 30-tkach. Można też uprawiać kolardy i kapustę pekińską. Te warzywa przetrwają lekkie przymrozki. Mogą nie smakować tak słodko jak w cieplejszej pogodzie, ale nadal można je jeść.

Słodka alyssum to nisko rosnąca bylina, która występuje w różnych kolorach. Jej kwiaty mają słodki zapach i przyciągają zapylacze. Zazwyczaj są białe, ale można je znaleźć również w odmianach różowych i fioletowych. Białe odmiany są zazwyczaj bardziej odporne niż pozostałe.

Warzywa półtwarde, takie jak buraki i kapusta pekińska, mogą przetrwać powtarzające się lekkie przymrozki w temperaturze od 30 do 32 stopni. Inne warzywa, które mogą poradzić sobie z tymi temperaturami to sałata, seler, kolardy i zielona cebula. Niektóre z nich są bardziej odporne niż inne, jak np. cykoria, która najlepiej rośnie w chłodnych miejscach.

Inne rośliny, które poradzą sobie z lekkim mrozem to brokuły, kapusta, kalafior, brukselka, seler, szpinak, groszek, szparagi i rzodkiewka. Te rośliny dadzą jesienne zbiory, jeśli zostaną posadzone odpowiednio wcześnie. Będą one jednak potrzebowały ochrony przed najzimniejszymi temperaturami. W przypadku uprawy tych warzyw można również zastosować zimną ramę.

Chociaż wiele roślin jest w stanie przetrwać lekki mróz, inne nie są w stanie poradzić sobie z niższymi temperaturami. Z kolei silny mróz zabija większość roślin. Lekki mróz to zazwyczaj około 29deg Fahrenheita lub więcej, ale wiele z nich nie przetrwa poniżej tego punktu. Twardy mróz 25deg Fahrenheita zabije większość roślin. A silny mróz powyżej 28deg Fahrenheita nie jest dużo lepszy.

Niektóre rośliny ozdobne są wystarczająco odporne, aby przetrwać lekki mróz. Hiacynty i przebiśniegi są doskonałymi zimowymi kwiatami. Piwonie to kolejna roślina, która może przetrwać lekki mróz. Późną wiosną i wczesnym latem wytwarzają one piękne, pachnące kwiaty.

Rośliny bardziej podatne na uszkodzenia komórek przez mróz

Uszkodzenia mrozowe są wynikiem tworzenia się kryształków lodu wewnątrz tkanek roślinnych. Powoduje to uszkodzenie komórek i zmniejszenie wielkości plonu oraz jakości rośliny. Może to wystąpić u roślin jednorocznych, wieloletnich i wieloletnich. Zakres uszkodzeń zależy od temperatury i stopnia przechłodzenia przed zamrożeniem.

Korzenie są szczególnie narażone na uszkodzenia powodowane przez zimno. W przeciwieństwie do tkanek łodygi, które są chronione przez śnieg i glebę, korzenie są bardziej narażone na działanie ujemnych temperatur. Dlatego ważne jest, aby sadzić rośliny krajobrazowe i pojemnikowe na odpowiedniej głębokości. Dodatkowo ściółkowanie rośliny materią organiczną uchroni ją przed drastycznymi wahaniami temperatury.

Jeśli chcesz uprawiać rośliny zimą, pamiętaj o tych wskazówkach. Możesz kupić rośliny odporne na zimno w zimie, ale problem polega na tym, że są one bardziej podatne na uszkodzenia komórek. Ponadto, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym występują mrozy, powinieneś unikać delikatnych roślin. Chociaż może być możliwe utrzymanie delikatnych roślin na zewnątrz w zimie, są one siedzącymi kaczkami.

Kupowanie roślin w zimie powinno odbywać się zgodnie z sezonem wegetacyjnym w danym regionie. Mroźna pogoda może spowodować wielokrotne cykle zamrażania i rozmrażania, które mogą być niszczące dla roślin. W zależności od gatunku rośliny, ilość uszkodzeń komórek będzie różna, dlatego nie należy kupować sukulentów w okresie zimowym.

Uszkodzenie roślin przez zimno powoduje uszkodzenie komórek, zwłaszcza w kwiatach. W większości przypadków uszkodzenie kwiatu jest widoczne dopiero po kilku dniach od zamarznięcia. Objawem uszkodzeń mrozowych jest ciemnozielone wnętrze i pociemniałe płatki. Owoce również są uszkadzane przez niskie temperatury.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *