10 najczęstszych błędów w uprawie sukulentów

10 najczęstszych błędów w uprawie sukulentów

Sukulenty potrzebują specjalnej gleby i odpowiedniego systemu drenażu. Lubią chłodną i suchą glebę, dlatego należy użyć doniczki z otworem drenażowym. Często początkujący używają doniczki z terakoty, która jest porowatą gliną, która pomaga w szybkim wysychaniu gleby. Potrzebują one również słonecznego miejsca. Zwykła gleba nie jest odpowiednia dla sukulentów, ponieważ zatrzymuje zbyt dużo wody.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu floraworld.pl

Unikaj sadzenia sukulentów w terrarium

Jedną z najważniejszych rzeczy, których należy unikać podczas sadzenia sukulentów w terrarium, jest niewystarczająca ilość wody. W zależności od temperatury i lokalizacji, sukulenty w terrarium mogą potrzebować wody raz w tygodniu w lecie i raz w miesiącu w zimie. Ważne jest, aby dać glebie czas na całkowite wyschnięcie pomiędzy podlewaniem. Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy ćwierć filiżanki wody, ale jeśli gleba jest zbyt mokra, może być konieczne dodanie większej ilości.

Kolejna ważna wskazówka dotycząca sadzenia sukulentów w terrarium to unikanie sadzenia sukulentów, które potrzebują bezpośredniego światła słonecznego. Ponieważ sukulenty pochodzą z gorącego klimatu, przechowują własną wodę w komórkach. Oznacza to, że nie wymagają częstego podlewania, ale należy pamiętać, że ich zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od pory roku i ilości światła słonecznego.

Sukulenty można sadzić w niemal każdym rodzaju naczyń, w tym w słojach masońskich, misach do sadzenia, wiszących szklanych kulach i terrariach. Kluczowe jest jednak wybranie szklanego naczynia, które ma otwór. Sadzenie sukulentów w zamkniętym szkle spowoduje szybkie gnicie, ponieważ ziemia nie utrzymuje wystarczającej ilości wilgoci. Dlatego należy stosować szklane terrarium, które posiada otwór w dnie.

Kolejną ważną wskazówką dotyczącą sadzenia sukulentów w terrarium jest użycie specjalnej ziemi do sukulentów. W większości centrów ogrodniczych można kupić małe torebki z ziemią do uprawy sukulentów. Gdy gleba jest już na miejscu, pamiętaj, aby umieścić rośliny na wierzchu drobnego piasku lub skał drenażowych, aby uniknąć nadmiernego podlewania. Ponadto możesz dodać do swojego terrarium dekoracje, takie jak skały rzeczne, piasek i kamyki. Zaleca się również użycie zakonserwowanego mchu reniferowego do dekoracji. Przed umieszczeniem w terrarium należy również dokładnie wyczyścić wszelkie nieulegające degradacji pamiątki.

Unikaj nadmiernego podlewania

Jeśli uprawiasz sukulenty w doniczce, powinieneś unikać nadmiernego podlewania. Taki stan może doprowadzić do gnicia i innych problemów. Sukulenty magazynują wodę w specjalnych komórkach, które uwalniają ją, gdy roślina jej potrzebuje. Chociaż nie wymagają wody tak często, należy je podlewać co tydzień. Niektóre odmiany sukulentów wymagają więcej wody niż inne, dlatego konieczne jest przestrzeganie harmonogramu podlewania.

Przede wszystkim upewnij się, że gleba, której używasz dla swoich sukulentów jest dobrze zdrenowana. Użyj gleby dostosowanej do sukulentów, która składa się z ziemi do kaktusów, pumeksu lub piasku. Gleba powinna mieć również otwór drenażowy, dzięki czemu nadmiar wody może wydostać się z doniczki.

Po podlaniu sukulenta, odczekaj dwa do trzech dni zanim podlejesz go ponownie. W międzyczasie upewnij się, że trzymasz go z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Podczas gdy sukulent jest już zestresowany nadmiernym podlewaniem, ostre światło słoneczne tylko pogorszy sytuację. Po zakończeniu podlewania sukulenta, możesz zacząć dodawać kolejne składniki odżywcze.

Zmierz poziom wilgotności gleby, wbijając w nią patyczek. Po kilku dniach wyciągnij patyk i sprawdź poziom wilgotności. Jeśli gleba jest zbyt mokra, spowoduje to gnicie i obumieranie korzeni sukulenta.

Unikaj zamgławiania

Jeśli chcesz utrzymać sukulenty w zdrowiu, powinieneś unikać zamgławiania ich. Może to bowiem spowodować ich poparzenie. Zamiast tego podlewaj sukulenty tylko wtedy, gdy wierzchnia 1-2 calowa warstwa gleby jest sucha. Ponadto, sukulenty mogą produkować szczenięta, czyli odrosty. Upewnij się, że rośliny nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych podczas ich wzrostu.

W przeciwieństwie do dojrzałych roślin, nowe sukulenty potrzebują dużo wody, aby zapuścić korzenie. Z tego powodu powinny być sadzone w doniczce lub w ziemi. Podlewanie najlepiej wykonać, gdy gleba wydaje się sucha lub gdy korzenie zaczynają się formować. Jeśli nie zastosujesz się do tej metody, Twoje rośliny mogą skończyć ze zgniłymi łodygami lub problemem z grzybami.

Jeśli chcesz uniknąć nadmiernego podlewania swoich sukulentów, zamgławiaj je lekko i rzadziej. Nie chcesz ich kąpać codziennie, ale wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu. Nadmierne podlewanie może zabić twoje sukulenty. Zawsze sprawdzaj glebę i upewnij się, że używasz dobrze odsączającej mieszanki.

Niektóre sukulenty dobrze reagują na zamgławianie, jak na przykład grupa Epiphyllum/ Rhipsalis, ale zamgławianie raczej nie podtrzyma dobrego wzrostu korzeni u żadnego sukulenta. Lepiej jest dobrze podlewać i unikać zamgławiania przy uprawie Echeverii, co może prowadzić do pleśni, gnicia i grzybów.

Unikaj umieszczania sukulentów w doniczkach bez odpływu

Jeśli chcesz uprawiać sukulenty w domu, ważne jest, aby unikać umieszczania ich w doniczkach bez odpływu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie utopisz swoich roślin. Chociaż sukulenty mogą tolerować dłuższe okresy suchości, zbyt dużo wody może je zabić. Aby utrzymać sukulenty w zdrowiu, najlepiej jest podlewać je co najmniej raz lub dwa razy w miesiącu. Pomoże to utrzymać wilgotną glebę i pozostawi liście pokryte wodnymi perełkami.

Aby uniknąć nadmiernego podlewania sukulentów, zawsze można użyć szmaty lub ręcznika papierowego, aby wchłonąć nadmiar wody. Jednak ta metoda wymaga, abyś stale obserwował swoją roślinę. Dodatkowo, miarka może pomóc w prawidłowym podlewaniu sukulenta. W ten sposób możesz upewnić się, że jest wystarczająco dużo wody, aby utrzymać go szczęśliwym.

Innym sposobem na uniknięcie umieszczenia sukulentów w doniczce bez odpływu wody jest umieszczenie dwóch doniczek obok siebie. Jedna z doniczek powinna mieć dobry drenaż, a druga nie. Upewnij się, że donica z drenażem ma mniejsze otwory niż ta, która nie ma otworów. W ten sposób każda dodatkowa woda trafi do drugiej doniczki. Alternatywnie, możesz umieścić małą doniczkę w większej donicy. Jeśli umieścisz małą doniczkę w większej doniczce, powinieneś zastosować technikę niskiego podlewania, podlewając tylko górny 1 cal gleby za każdym razem. Podlewanie w ten sposób doniczki z sukulentem pomoże również utrzymać jego glebę w stanie wilgotnym.

Najważniejszym sposobem na uniknięcie umieszczenia sukulentów w doniczce bez odpływu wody jest wybór doniczki o odpowiednim rozmiarze. Właściwy rozmiar zależy od sukulenta, którego uprawiasz. Większe sukulenty wymagają więcej ziemi, aby rozwinąć swój system korzeniowy. Dobrze zdrenowana donica pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wody i zapobiegnie utopieniu sukulenta.

Unikaj sadzenia sukulentów w terrarium z pokrywą

Wybierając terrarium dla sukulentów, należy pamiętać, że do udanego wzrostu potrzebują one wysokiego oświetlenia i niskiej wilgotności. Niestety, zamknięte terraria często wytwarzają zbyt wilgotny klimat dla sukulentów. Aby rozwiązać ten problem, powinieneś rozważyć ogród z naczyniami, w którym rośliny mają zapewnioną dużą cyrkulację powietrza.

Zamknięte terrarium może być również trudne do utrzymania w czystości. Wilgoć będzie się gromadzić, a promienie słoneczne mogą spalić liście sukulentów. W ten sposób pozornie niewymagająca roślina staje się bardzo wymagająca w utrzymaniu. Aby sukulenty były zdrowe i szczęśliwe, wybierz terrarium bez pokrywy.

Możesz trzymać sukulenty w terrarium z wodą, ale unikaj sadzenia ich w takim z pokrywą. Sukulenty potrzebują dużo światła, aby dobrze się rozwijać, ale jeśli przykryjesz górę pokrywą, ryzykujesz, że korzenie zgniją.

Innym problemem zamkniętych terrariów jest to, że zatrzymują one wilgoć i ciepło. Elementy te są odbijane z powrotem na glebę. W rezultacie sukulenty i inne rośliny nie będą rosły prawidłowo. Jeśli musisz uprawiać je w pokrywce, powinieneś użyć takiej, która zapobiega wpływowi kondensacji na ścianach na glebę.

Istnieje wiele rodzajów terrariów. Najpopularniejsze składają się ze szklanego pojemnika i pokrywy. Ogólnie rzecz biorąc, są one łatwe w pielęgnacji i wymagają minimalnej ilości wody. Terraria to zabawny sposób na ożywienie pokoju lub biura i są idealne dla osób, które chcą mieć odrobinę zieleni na blacie.

Unikaj sadzenia sukulentów w terrarium bez drenażu

Utrzymanie terrarium z sukulentami może być zdradliwe. Bez odpowiedniego drenażu, sukulenty mogą trafić do zbyt dużej ilości wilgoci. Sukulenty uwielbiają suche warunki, ale w terrariach często brakuje otworów drenażowych. W rezultacie, bez odpowiedniej opieki, Twoje sukulenty mogą stać się wyhamowane lub obumrzeć. Aby rozwiązać ten problem, zmniejsz ilość podlewania swoich sukulentów. Podlewanie powinno być ograniczone do momentu, gdy górna warstwa jest sucha.

Płytkie korzenie sukulentów potrzebują odpowiedniego drenażu. Ważne jest, aby nie podlewać ich nadmiernie, lecz utrzymywać glebę w stanie wilgotnym, ale nie mokrym. Najlepsza dla sukulentów jest mieszanka doniczkowa, ponieważ zapewnia ona wsparcie niezbędne dla ich korzeni. Unikajmy stosowania podstawek, które nie mają otworów odpływowych, ponieważ mogą one powodować gromadzenie się wody, przez co rośliny będą się topić.

Przed posadzeniem sukulentów w terrarium, ważne jest, aby sprawdzić je pod kątem obecności szkodników lub chorób. Przed posadzeniem sukulentów warto również lekko zamgławiać glebę. Po wykonaniu tych czynności dodaj do terrarium trochę wstępnie wymieszanej ziemi dla sukulentów. Teraz posadź sukulenty tam, gdzie chcesz, pamiętając o zachowaniu odpowiednich odstępów między nimi.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest częstotliwość podlewania. W idealnym przypadku sukulenty należy podlewać co 10-13 dni. Jeśli jednak nie wiesz, jak często podlewać, możesz pobrać aplikację Succulent Tracker. Aplikacja ta śledzi datę ostatniego podlewania, oblicza średnią liczbę dni między podlewaniem i pozwala ustawić przypomnienia dla siebie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *